Istnieje wiele przedsiębiorstw, na terenie których pojawiają się taśmy transportujące. Dzięki nim produkt może być transportowany na duże odległości, pomiędzy jednym a drugim oddziałem przedsiębiorstwa. Idealnym przykładem zastosowania takich taśm jest kopalnia. Na jej terenie (czy pod ziemią czy też na jej powierzchni) znajduje się duża liczba tego typu taśm. Służą one do transportu urobku pomiędzy poszczególnymi oddziałami kopalni. Przykładowo, za pomocą taśm transportowych węgiel jest przesyłany z płuczki (a konkretnie z wyrobiska) na zbiorniki węglowe, zwałowiska czy też sortownię. Taśmy transportowe muszą charakteryzować się kilkoma cechami, które pozwalają na wykorzystanie je w przedsiębiorstwie. Po pierwsze, muszą być one wytrzymałe. Co ważne, wytrzymałość nie tylko wiąże się z odpornością na przeciążenia mechaniczne czy oddziaływanie różnych ostrych krawędzi. Często wiąże się ona z wytrzymałością termiczną.

transportowanie

Wszystkie taśmy transportujące muszą być odporne na oddziaływanie niskich temperatur, które mogą przecież osłabić gumę wchodzącą w skład tego typu taśm. Istotne jest również to, aby taśmy transportujące wytrzymywały ciężar urobku i nie przecierały się tak łatwo. Tego typu taśmy, często muszą przewozić ogromną masę – ponadto są wbudowane w system rolek, który pozwala na ruch całego układu. Bardzo ważną kwestią w przypadku taśm transportowych jest bezpieczeństwo ludzi. Nie może być tak, że tego typu taśmy posiadają niezabezpieczone części odkryte, przy których poruszają się pracownicy. Tego typu zjawiska często kończą się wypadkiem, który na domiar złego zwykle jest wypadkiem śmiertelnym.

taśma transportowa

Taśmy transportujące powinny posiadać dodatkową instalację, która wyłączy je w razie zagrożenia pracownika. Często obok nich można zauważyć linki, których pociągnięcie sprawi że silnik napędzający taśmę zwyczajnie się zatrzyma. Stosowane są też środki pasywne, takie jak różnego rodzaju osłony, kraty i tym podobne rozwiązania. Specyfikacja tego sprzętu sprawia, że niestety nawet w przypadku zachowywania przepisów BHP, może dojść do tragedii. Dlatego trzeba ograniczać liczbę czynników zagrażających życiu pracowników.

Tagi: ,

Comments are closed.