W przemyśle tytoniowym w Polsce są największe zarobki, ponieważ według najświeższych statystycznych danych średnia pensja w tym sektorze i branży będzie wynosiło w tej chwili przeszło 7 tysięcy złotych. Wybornie, nie ma się jednak co oszukiwać, palenie papierosów absolutnie nie będzie przysparzać nam zdrowia i to właśnie konsumpcja wyrobów z tej kategorii jest główną przyczyną tego groźnego schorzenia z grupy nowotworowej.

To on – papieros właśnie jest najbardziej powszechną przyczyną tego bardzo groźnego nowotworu, który rocznie zabija około 20 tysięcy Polaków. A nasz potocznie zwany dymek jest przyczyną bezpośrednią w 80-86%. A inne przyczyny? Rak może rozwijać się również u osób, które były eksponowane na długi kontakt z azbestem i całym mnóstwem innych substancji szkodzących. Dotyczy to również tych, którzy pracują w warunkach szkodliwych związanych z dużym zapyleniem czy na przykład w lakierniczym przemyśle. Jednym słowem tam gdzie są eksponowani na bardzo szkodliwe oraz mające toksyczne podłoże wziewne czynniki. Nie bez znaczenia, jak przy innych odmianach nowotworu, jest zła dieta i niezdrowe życiowe funkcjonowanie. A więc żyjmy zdrowiej, żeby nie szukać później w internecie frazy pulmonolog Wejherowo lub inne miejsca.

Czy jest szansa?
Na początku złe wiadomości Rak płuc to bezlitosny zabójca, który zabija 20 tys. ludzi w ciągu roku podczas gdy w ciągu roku wykrywanych jest około 24 tys. nowych przypadków zachorowań. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że im wcześniej wykryta zostanie choroba, tym większy procent szans, że uda się z nią wygrać. Nauki molekularne, a także medycyna obecnie daje chorym o wiele większe szanse na wyzdrowienie. Można po prostu raka zagłodzić przy pomocy farmakologicznej kuracji takimi środkami jak erlotynib czy avastin. Stosuje się też oczywiście bardziej inwazyjne leczenie operacyjne. Aby podjąć walkę o życie ma to miejsce najczęściej w 70% przypadków. Rzecz jasna wycięcie całości jednego płuca lub jego fragmentu wpłynie znacznie na poziom jakości życia, ale uratuje je w pierwszej kolejności. Po zabiegi dodatkowo stosuje się chemio lub radioterapię.
Można wygrać z nowotworem i nigdy nie należy się poddawać.

Comments are closed.