Korek jest niezwykłym surowcem pozyskiwanym z kory dębu korkowego. To surowiec w 100% naturalny, który jest pozyskiwany bez żadnej szkody dla samego drzewa. Dęby korkowe zalesiają głównie obszary basenu Morza Śródziemnego i są drzewami wiecznie zielonymi, które dożywają nawet 200 lat. Korek z każdego drzewa pozyskuje się co 9-10 lat, tylko w konkretnych miesiącach, kiedy to kora najszybciej przyrasta. Okorowaniem drzewa zajmują się wykwalifikowani pracownicy, a prace przeprowadzane są ręcznie. Korek znany był już tysiące lat temu. Stosowano go przy bojach do sieci rybackich czy jako podeszwy do butów. Dzisiaj używany jest w wielu branżach przemysłowych. Przeważnie stosuje się go jako materiał izolacyjny, ale również jako dekoracja ścian i podłóg. Dzięki niezastąpionym wręcz właściwościom, stosowany jest również do produkcji rozmaitych produktów dla domu i biura.
color cork

Korek naturalny o niezwykłych właściwościach

Korek jest surowcem, który posiada szereg niezwykłych właściwości, których żadna technologia nie jest w stanie wytworzyć w innym produkcie. Korek zbudowany jest z komórek, które swoim składem przypominają powietrze. Dzięki temu jest lekki i nie nasiąka wodą, co czyni go surowcem prawie niezatapialnym.
Korek jest wyjątkowo obojętny chemicznie, co przekłada się na nieprzepuszczalność cieczy i gazów, nie ulegając przy tym zniszczeniu. Nie wchodzi w reakcje chemiczne z nimi, dzięki temu jest nieszkodliwy dla zdrowia. Błony komórkowe korka są bardzo elastyczne i ściśliwe. Dzięki temu korek poddawany nawet długotrwałemu naciskowi, powraca do pierwotnego kształtu bez śladów deformacji. Na powierzchni korka nie gromadzą się ładunki elektryczne. Przekłada się to na brak przyciągania i pochłaniania kurzu. Antyelektrostatyczność korka sprawia, że jest idealnym surowcem dla alergików. Dodatkowo korek jest bezwonny, nie wydziela toksycznych substancji, nie podrażnia śluzówek nosa ani oczu. To tylko niektóre zalety korka, które posiada ten niezwykły surowiec.

Naturalne akcesoria

Korek jest surowcem bardzo elastycznym i znalazł zastosowanie w wielu różnych dziedzinach życia codziennego. Wytwarza się z niego między innymi wspaniałe akcesoria w postaci galanterii lub nieszablonowych przedmiotów przydatnych w domu lub biurze. Dzięki temu, że jest elastyczny, nie kruszy się i jest bardzo wytrzymały mechanicznie, na rynku możemy spotkać wiele przedmiotów stworzonych na jego bazie, które znajdziemy na stronie www.cork24.co.uk/27-accessories. Są to np.:

  • świeczniki,
  • donice,
  • ozdoby świąteczne,
  • korkowe podkładki pod mysz,
  • ramki na zdjęcia,
  • breloki,
  • tarcze z korka do rzutek,
  • karabinki z paskiem korkowym.

wall cork
Te niezwykłe, w 100% naturalne akcesoria są nie tylko przedmiotami użytecznymi, ale również mogą stanowić element dekoracyjny, który powinien posiadać każdy miłośnik przyrody. Tym bardziej, że korek jest surowcem odnawialnym i całkowicie podlejącym recyklingowi.

Comments are closed.